Kthehu lart

Netanyahu në përpjekje për të shpëtuar qeverinë nga rënia

Netanyahu në përpjekje për të shpëtuar qeverinë nga rënia GazetaExpress

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu tha se do të bëjë tentativën e fundit për të shpëtuar koalicionin që u dobësua nga dorëheqja e ministrit të Brendshëm në qeverinë e tij.

Zgjedhjet e reja janë paraparë të mbahen në mars. Netanyahu gjatë ditës ka zhvilluar takim me ministrin e Financave.

Ministri, Moshe Kahlon, nga qendra e djathtë, partia Kulanu, thuhet se do të shtyjë Netanyahun për të vendosur një datë të zgjedhjeve, raportojnë mediat.

Dorëheqja e ministrit Avigdor Lieberman, të mërkurën, për shkak të, sipas tij, dhunës në mes të militantëve palestinez në rripin e Gazas, la qeverinë me vetëm një ulëse në Parlament.

Fati i Netanyahut ka mbetur në dorën e partnerëve dhe takimi me ministrin Kahlon, sipas Netanyahut po konsiderohet si tentimi i fundit për të shpëtuar rënien e qeverisë.

Kryeministri tha se do të ishte “e panevojshme të shkohet në zgjedhje në një kohë të ndjeshme për sigurinë e vendit, siç është tash”.

    Data: 18 Nentor 2018 23:11
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera