Kthehu lart

Merkel uron Putinin për fitoren, i kërkon dialog

Merkel uron Putinin për fitoren, i kërkon dialog GazetaExpress

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, përshëndeti sot presidentin rus, Vladimir Putin, për rizgjedhjen e tij, dhe i kërkoi vazhdimin e dialogut për gjetjen e zgjidhjeve për sfidat dypalëshe dhe ndërkombëtare, bëri të ditur Kancelaria.

“Tani është më e rëndësishme se kurrë të vazhdojmë dialogun dhe të inkurajojmë marrëdhëniet mes shteteve dhe popujve tanë”, deklaroi kancelarja në një komunikatë të publikuar nga shërbimet e saj.

“Në bazë të kësaj, ne duhet të përpiqemi të diskutojmë për sfidat e rëndësishme dypalëshe ashtu dhe ndërkombëtare në mënyrë konstruktive dhe të gjejmë zgjidhje të pranueshme”, theksoi Merkel, përcjell Atsh.

“Ju përshëndes për rizgjedhjen dhe ju uroj suksese në punën tuaj”, shtoi ajo në adresë të presidentit rus, Putin.

    Data: 19 Mars 2018 22:35
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera