Stoltenberg: FSK-ja nuk mund të hyjë në Veri, NATO-ja e zhgënjyer me taksën


12/02/2019

Para mbledhjes së Ministrave të Brendshëm të shteteve anëtare të NATO-s, që mbahet me 13 dhe 14 shkurt, sekretari i Përgjithshëm NATO-s, ka thënë se ndër temat kryesohet që do të diskutohet në Bruksel është ndryshimi i mandatit të FSK-së.

“Në të njëjtën kohë ne do ta rishikojmë përkrahjen tonë për Forcat e Sigurisë së Kosovës, pasi ndryshuan mandatin e tyre”, ka thënë Stoltenberg, transmeton Gazeta Express.

Ai tutje ka thënë se NATO është e shqetësuar me vendosjen e taksës nga Kosova për produktet serbe dhe boshnjake, ndërsa i rikujton ushtrisë së Kosovës se duhet ta respektojë marrëveshjen e  Brukselit dhe të mos hyjë në veri, pa leje të KFOR-it.

“Disa aleatë në NATO janë të zhgënjyer me vendimin për vendosjen e taksës. Gjithashtu kërkojmë respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, ku është e qartë se forcat e sigurisë vendore nuk mund të hyjnë në veri pa lejen e komandantit të KFOR-it”, është shprehur Stoltenberg. 

Në konferencën për taksën ndaj produkteve serbe dhe boshnjake, si dhe për përkrahjen e ushtrisë së Kosovës ka folur edhe ambasadorja e SHBA-së në NATO, Kay Bailey Hutchison. /Express/

Te fundit nga kategoria


Kthehu lart