Kthehu lart

Zgjidhja e emrit, Bujar Osmani: U rënua edhe një mur i Berlinit

Zgjidhja e emrit, Bujar Osmani: U rënua edhe një mur i Berlinit GazetaExpress

Zgjidhja e ermit të Maqedonisë, ka hapur dyert për në BE dhe NATO. Të gjithë burrështetasit e Evropës dhe SHBA kanë përshëndetur zgjidhjen e çështjes së emrit mes Maqedonisë dhe Greqisë.

Zv./kryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani thotë se me zgjidhjen emrit ra edhe një mur i Berlinit.

“Rreth 30 vjet nga rënia e Murit të Berlinit, shembëm edhe një digë të ndasive – murin ballkanik, me çka Evropën e bëjmë më të fuqishme, më të qëndrueshme dhe më të bashkuar!” ka shkruar Osmani

Ndryshe pas ndryshimit të emrit, pritet që Maqedonia të anëtarësohet në NATO./TS 

    Data: 13 Qershor 2018 20:45
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera