Kthehu lart

Mësoni shkakun e daljes së thinjave në moshë të re, faktorët që ndikojnë

Mësoni shkakun e daljes së thinjave në moshë të re, faktorët që ndikojnë GazetaExpress

Flokët e bardha apo gri nuk tregojnë medoemos plakjen.

Flokët fillojnë të zbardhen kur rrënjët nuk prodhojnë më melaninë, pigmentin që i jep ngjyrë flokëve.

Thinjat fillojnë të shfaqen zakonisht në moshën 30-vjeçare, por nuk do të thotë që një 20 vjeçare mund të mos ketë thinja.

Përpos melaninës janë disa faktorë të tjerë të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në daljen e thinjave.

Pirja e duhanit, faktorët e jashtëm mjedisorë si rrezet ultravjollcë dhe ajri tepër i ndotur janë shkaktarë të flokëve gri.

Në raste të rralla, thinjat e parakohshme mund të jetë një shenjë e sëmundjes vitiligo, anemi (kur trupi e ka të vështirë thithjen e vitaminë B12) ose problemet që përfshijnë hipofizën apo gjendrat tiroide

    Data: 12 Gusht 2017 20:55
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera