Kthehu lart

Edhe ambasadori amerikan në Serbi reagon ndaj deklaratave për bashkimin Kosovë-Shqipëri

Edhe ambasadori amerikan në Serbi reagon ndaj deklaratave për bashkimin Kosovë-Shqipëri GazetaExpress

“Shtetet e Bashkuara të Amerikës i shohin si problem disa deklarata jokrejtësisht të kujdesshme gjatë ditëve të fundit për bashkim e ndryshim kufijsh në Ballkanin Perëndimor”, ka thënë ambasadori amerikan në Beograd, Kyle Scott, transmeton Koha.net.

Scott ka theksuar se SHBA-ja përkrah sovranitetin e të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe beson se për këto vende rruga e vërtetë është anëtarësimi në Bashkimin Europian, ka theksuar për FoNet, i pari i diplomacisë amerikane në Serbi.

Duke folur për këto deklarata, Scott, sipas FoNet, ka thënë se ato janë për t’u brengosur sepse nuk i kontribuojnë stabilitetit të rajonit dhe nuk përkrahin rrugën evropiane të të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor.

“E vlerësojmë shumë deklaratën e Aleksandar Vuçiqit” ka thënë Scott i cili konsideron se deklaratat e disa politikanëve nga njëra dhe pala tjetër bëhen vetëm për të hedhur benzinë në zjarr, përcjell FoNet.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, ditë më parë ka thënë se nëse mbeten të mbyllura dyert e BE-së për Shqipërinë, atëherë do të bëhet bashkimi i saj me Kosovën.

Pas Ramës, këtë e përsëriti edhe kryetari i Kosovës Hashim Thaçi.

  Data: 21 Prill 2017 14:16
  Autori: GazetaExpress
  • Merkel IV: Kancelarja e përjetshme

   Merkel IV: Kancelarja e përjetshme 0

  Të tjera