Kthehu lart

AGK dënon sulmin ndaj Vehbi Kajtazit

AGK dënon sulmin ndaj Vehbi Kajtazit GazetaExpress

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e dënon sulmin fizik të ndodhur sot ndaj kolegut Vehbi Kajtazi. AGK-ja u bën thirrje institucioneve përkatëse që të hetojnë sa më parë këtë rast, thuhet në reagimin e tyre.

“Kolegu Kajtazi ka qenë cak i sulmeve dhe kërcënimeve të vazhdueshme edhe ne të kaluarën. Fatkeqësisht disa nga këto raste ende nuk janë zbuluar, ndërkohë që ne presim hetime të pavarura dhe epilog të shpejt.

Hetimet për këtë rast duhet të dërgojnë në hetim të mirëfilltë të të gjitha dyshimeve.

AGK do të monitorojë këtë rast duke i dhënë mbështetje kolegut Kajtazi në këtë situatë të rëndë për te.

Sulme të tilla paraqesin shqetësim serioz për sigurinë e gazetarëve dhe lirinë e mediave në vendin tonë.

Ky vit shënon rritje të konsiderueshme të rasteve ku viktima të dhunës janë gazetarët”- përfundon reagimi. /Express 

    Data: 13 Tetor 2017 15:44
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera