Kthehu lart

Meta me presidenten kroate diskuton për fatin e Ballist Morinën

Meta me presidenten kroate diskuton për fatin e Ballist Morinën GazetaExpress

Presidenti Ilir Meta prej ditës së djeshme është duke zhvilluar një vizitë zyrtare në Kroaci.

Në këtë vizitë president me ta është takuar me homologen e tij, Kolinda Grabar-Kitarović.  Në fokus të këtij takimi kanë qenë disa tema, duke veçuar marrëdhëniet mes dy shteteve dhe të ardhmen e tyre.

Po ashtu mësohet se në fokus të takimit ka qenë dhe Ballist Morina, i cili ndodhet i arrestuar në ketë vend. Meta dhe Kitarovic kanë diskutuar për Morinën për të gjetur një zgjidhje për këtë rast, shkruan Panorama.

President Meta në kohën kur Ballist Morina ishte drejt ekstradimit në Serbi thirri në një takim ambasadoren kroate në Shqipëri. Pas këtij takimi Kroacia vendosi që të mos lejonte ekstradimin e Morinës për në Serbi.

    Data: 12 Janar 2018 19:35
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera