Kthehu lart

Rekord thyesi Blue Bird shitet për 330 mijë euro (Foto)

Rekord thyesi Blue Bird shitet për 330 mijë euro (Foto) GazetaExpress E shtune, 12 Gusht 2017 02:04

Vetura e famshme Blue Bird i cili theu rekordin e shpejtësisë të asaj kohe, duke arritur shpejtësinë prej 315 kilometra në orë, shitet për 330 mijë euro.

Blue Bird është i prodhuar në vitin 1920 ndërsa shpejtësinë 315 kilometra në orë e arriti në vitin 1927 në duart e Sir Malcolm Campbell.

Modeli i shitur ka motorin e ndërtuar njëjtë sikurse origjinali, dhe ndryshimi i vetëm është se i tashmi ka shpejtësinë maksimale prej 321 kilometra në orë, pra më i shpejt se motori rekord thyes, si dhe ka edhe një ulëse shtesë.

Motori i veturës me performanca të tilla të ‘çmendura’ e i vjetër 100 vjeçar, është një nga motorët më të fuqishëm që është shitur ndonjëherë.

  Data: 12 Gusht 2017 02:04
  Autori: GazetaExpress
  • Audi SQ5 nga ABT [FOTO] 0

  Të tjera

  • Sa i njihni veturat BMW? [KUIZ] 0

  • Mini elektrik po vjen 0