Kthehu lart

"Love it or leave it“ ekspozitë nga Mentor A. Ejupi Toro në Hamburg

"Love it or leave it“ ekspozitë nga Mentor A. Ejupi Toro në Hamburg GazetaExpress

Pas ekspozitës kushtuar Nënë Terezës në vitin e kaluar, artisti me prejardhje nga Prishtina vjen para artedashësve europian me ekspozitën e radhes „Love it or leave it“. Kësaj radhe është përzgjedhur hoteli privat „Lindtner“ në Hamburg, si qendër e Rotary Club si dhe qendër e artit contemporan internacional ku me vite të vtëra njihej edhe si rezidenca e artistit me përmasa internacionale Kamendy i cili kishte ndrruar jetë para dy vitesh.

"Të premten me 21 Prill nga ora 19:00 do hapet ekspozita e Mentor A.Ejupi Toro si fillim i ri i tradicionit të këtij hoteli me dashuri të veqant ndaj artistëve ndërkombëtarë.

"Duaje ose lëre“ është një ekspozitë me 20 piktura të punuara në formate të mëdha në teknikën e vajit në kanavec. Motivet e punëve janë të bazuara në historinë qindra vjeqare të qytezës që deri para luftës së dytë botërore i takonte Mbretërisë së Hanoverit dhe se me ligjin e nazistëve iu bashkangjit metropolit Hamburg , ku edhe sot e asaj dite i takon bashkisë së qytetit 2 milionësh.

Ky titull i është vënë ekspozitës nga ana e Toros si shenjë proteste apo si dashuri-urrejtje ndaj situatës aktuale, si asaj politike dhe sociale po ashtu në veqanti planifikimi i hapësirës dhe jetës urbane. „Kur shofë fotografitë e para luftës dhe i krahasoj me gjendjen aktuale të qytetit tim që jetoj që 24 vite, më vie për të eksploduar nga zemërimi“ -shprehet Toro ; duke vazhduar „ nuk ka bërë lufta dëme sa kanë bërë drejtuesit e planifikimit urban dhe arkitektët me shije depresive“. Kështu u shpreh artisti nga Kosova sot në konferencën e shtypit në Hamburg.

Hapja e ekspozitës është të premten me 21.04 dhe do jetë e hapur për publikun deri me 14 Maj 2017“ – njofton komunikata drejtuar mediave./Gazeta Express

    Data: 21 Prill 2017 11:32
    Autori: GazetaExpress

    Të tjera